Trekking dookoła Annapurny

Do Nepalu z pewnością powinien się wybrać każdy miłośnik górskich trekkingów. W Nepalu można odbyć szereg różnych trekkingów w Himalajach. Trekkingi w Nepalu wiodą u stóp najwyższych gór świata. Wędrując przez góry Nepalu możemy z bliska zobaczyć ośmiotysięczniki, a także wiele niższych, lecz nieraz bardziej imponujących swoim wyglądem, szczytów.

Najsławniejszym trekkingiem w Nepalu jest trekking do bazy pod Mount Everestem. Podczas tego trekkingu nie tylko zobaczymy z bliska leżący w Nepalu najwyższy szczyt świata Mount Everest, ale także zdobędziemy leżący na wysokości ponad pięć i pół tysiąca metrów sławny w Nepalu punkt widokowy Kala Patthar.

Kolejny spośród trekkingów w Nepalu, który trzeba zaliczyć, to trekking dookoła Annapurny. Podczas tego trekkingu będziemy okrążać dookoła jeden z najpiękniejszych szczytów Nepalu. Trekking dookoła Annapurny jest jednym z najbardziej znanych trekkingów w Nepalu, jak i w ogóle na świecie. Trekking dookoła Annapurny w Nepalu jest prosty i komfortowy, podobnie jak pod Everestem oraz na innych trekkingach w Nepalu nocuje się w wygodnych hotelikach – lodżach. Jednocześnie ten trekking pozwala nam wyjść na jedną z najwyższych dostępnych dla trekkerów przełęczy  w Nepalu – Thorung La, leżącej na wysokości prawie 5500 metrów.

Innym ciekawym trekkingiem w Nepalu jest trekking dookoła Manaslu. Jest on nie mniej widokowy i interesujący kulturowo, jak dwa poprzednie, ale ma krótszą historię. Popularność tego trekkingu w Nepalu dopiero zaczyna rosnąć, dlatego nie ma na nim tłumów turystów. Ten trekking pozwala obejść dookoła najbardziej popularny obecnie wśród alpinistów ośmiotysięcznik Nepalu, Manaslu.

Opis

Trekking w Nepalu to marzenie każdego górskiego turysty. Trekking w Nepalu pozwala z bliska zobaczyć ośmiotysięczniki Himalajów, najwyższe szczyty świata, z których większość znajduje się właśnie w Nepalu.

Istnieje bardzo wiele tras trekkingowych w Nepalu. Cały czas powstają też nowe trekkingi w Nepalu. Zapuszczanie się w rzadko uczęszczane rejony Nepalu to jednak propozycja dla bardzo doświadczonych turystów. Dla początkujących turystów idealną propozycją są najpopularniejsze trekkingi Nepalu. Na tych himalajskich trasach w Nepalu możemy skorzystać z usług tragarzy, a noclegi zapewnią nam popularne w Nepalu lodże, czyli niewielkie górskie hoteliki.

Najbardziej znanym trekkingiem w Nepalu jest trekking do bazy pod Mount Everestem w Nepalu. W ramach tego trekkingu dotrzemy do bazy pod najwyższym szczytem świata, leżącym właśnie w Nepalu. Na tej wycieczce możemy też osiągnąć wysokość ponad 5500 metrów i stanąć na sławnym punkcie widokowym Kala Patthar w Nepalu.

Innym znanym trekkingiem w Nepalu jest trekking dookoła Annapurny. Trasa tego trekkingu okrąża jeden z najpiękniejszych ośmiotysięczników Nepalu, Annapurnę. Podczas tego trekkingu możemy osiągnąć liczącą prawie 5500 metrów wysokości przełęcz Thorung La.

Innym ciekawym trekkingiem w Nepalu jest trekking dookoła Manaslu. Manaslu to ośmiotysięcznik najczęściej wybierany jako cel alpinistów w Nepalu. Dla trekkerów trasa wokół tego ośmiotysięcznika w Nepalu jest o tyle atrakcyjna, że dopiero zaczyna ona być modna wśród turystów spoza Nepalu, nie spotkamy więc na tym trekkingu tłumów.

Grupa

6-12 osób

Czas

15 dni

Góry

Himalaje

Aktywność

trekking

Zespoły

6-12 osób

Cena

Kraj

Nepal

Poziom

podstawowy

Program wyjazdu

 1. Dzień 1 – wylot z wybranych lotnisk;
 2. Dzień 2 – przylot do Katmandu. Transfer do hotelu ***. Zakwaterowanie w pokojach 2-osobowych. Spotkanie z przewodnikiem lokalnym, odprawa techniczno-sprzętowa przed trekkingiem. Popołudniowy spacer po Thamelu, turystyczno-handlowej dzielnicy miasta oraz historycznym centrum. Nocleg w hotelu.
 3. Dzień 3 – wcześnie rano przejazd z hotelu prywatnym transportem na nowy terminal autobusowy Gongabu w Katmandu. Ok. 5-6-godzinny przejazd autokarem rejsowym do miasta Besi Sahar (850m n.p.m.). Stamtąd ok. 3-godzinny przejazd samochodami terenowymi wzdłuż malowniczej doliny rzeki Trisuli do Dharapani. Czas wolny w miasteczku. Zakwaterowanie i obiadokolacja w lodży w Dharapani.
 4. Dzień 4 – ok. 6-7-godzinny trekking z Dharapani widokową trasą przez wioski Bagarchhap, Danakyu, Thanchowdo i Koto, gdzie obserwować można tradycyjne życie mieszkańców, do wioski Chame (2750m n.p.m.). Noclegi w lodży w Chame.
 5. Dzień 5 – piękny trekking wśród dzikiej przyrody zaprowadzi nas w ciągu ok. 5-6 godzin marszu z Chame do wioski Pisang (3200m n.p.m.). Środkowa część trasy to dość wymagające podejście, poza tym trekking będzie dość łagodny i przyjemny. Po południu czas wolny w Pisang na odpoczynek czy spacery, nocleg w lodży.
 6. Dzień 6 – łatwy ok. 5-6-godzinny trekking z Pisang do Manang (3500m n.p.m.). Po drodze naszym oczom ukażą się po raz pierwszy wysokie szczyty Himalajów. Po południu w wiosce można zwiedzić stare klasztory buddyjskie oraz przyglądać się życiu społeczności Manangijczyków. Nocleg w lodży.
 7. Dzień 7 – dzień aklimatyzacyjny w Manang i okolicach. Wycieczka do położonego kilkaset metrów nad wioską czynnego klasztoru buddyjskiego, gdzie można obejrzeć rytuały modlitewne mnichów i dowiedzieć się nieco na temat buddyzmu. Po południu proponujemy wycieczkę do położonego niedaleko wioski jeziora Gangapurna. Nocleg w lodży.
 8. Dzień 8 – ten dzień rozpocznie się wyjściem wcześnie rano, aby w najpiękniejszym świetle dnia ujrzeć Annapurnę. Z Manang będziemy szli przez ok. 5-6 godzin przez manangijską wioskę Tanki Manag, następnie przez wioski Ghunsang i Yak Kharka do Ledar (4200m n.p.m.). Nocleg w lodży.
 9. Dzień 9 – tego dnia z racji wznoszenia się na dużą wysokość trekking będzie delikatny i niezbyt długi i niezbyt szybki. Po podejściu do wioski Thorung Pedi (4450m n.p.m.) i chwili odpoczynku nastąpi dalszy ciąg podejścia aż do High Camp pod Annapurną (4750 m n.p.m.). Nocleg w lodży.
 10. Dzień 10 – to najbardziej wyczekiwany a zarazem najbardziej męczący dzień trekkingu. Po podejściu na przełęcz Thorung-La (5416m n.p.m.) osiągniemy najwyższy punkt trasy, a zarazem granicę dystryktu Manang. Następnie zejdziemy do miasteczka Muktinath (3800m n.p.m.), będącego jednym z najświętszych miejsc nepalskich hinduistów. Nocleg w lodży.
 11. Dzień 11 – ok. 4-5-godzinne zejście z Muktinath do Kagbeni (2800m n.p.m.) z widokami na Dhaulagiri po drodze. Tu warto się zatrzymać aby obejrzeć świątynie, zarówno buddyjskie jak i hinduistyczne. Następnie dalsze zejście do Jomsom (2760m n.p.m.). Nocleg w lodży.
 12. Dzień 12 – wczesnym rankiem lot samolotem z Jomsom do Pokhary. Następnie przejazd do hotelu, zakwaterowanie. Zwiedzanie i czas wolny w mieście. Nocleg w hotelu.
 13. Dzień 13 – przejazd autobusem rejsowym do Katmandu (ok. 6-7 godzin). Następnie przejazd do hotelu, zakwaterowanie. Wieczorem uroczysta kolacja z pokazami tanecznymi kończąca trekking. Nocleg w hotelu.
 14. Dzień 14 – czas wolny w Katmandu, następnie przejazd na lotnisko. Wylot do domów.
 15. Dzień 15 – lot powrotny do domów.

Cena wyjazdu zawiera

 • opiekę 1 lidera BluEmu oraz nepalskiego przewodnika (mówiącego po angielsku) na grupę (do 12 osób);
 • wszystkie wymienione w programie noclegi: 2 noclegi w komfortowym hotelu *** w Katmandu i jeden nocleg w hotelu podobnym standardzie w Pokharze, a także noclegi w lokalnych gospodach – lodżach podczas wszystkich dni trekkingu;
 • wyżywienie: 2 posiłki dziennie (śniadanie i obiadokolacja – dowolne danie do wyboru z menu w lodżach) podczas wszystkich dni trekkingu, śniadania w Katmandu;
 • wszystkie wymienione w programie transfery lokalne: autobusem rejsowym z Katmandu do Besi Sahar oraz z Pokhary do Katmandu, prywatnym transportem po Katmandu (z i na lotnisko, na i z terminalu autobusowego) oraz po Pokharze (z lotniska do hotelu i z hotelu na dworzec autobusowy), a także samochodami terenowymi z Besi Sahar do Dharapani;
 • bilet lotniczy z Jomsom do Pokhary;
 • wszelkie dokumenty niezbędne do realizacji wyprawy;
 • udział w pożegnalnej uroczystej kolacji w tradycyjnym nepalskim stylu w Kathmandu (dania kuchni nepalskiej, pokaz folklorystyczny);
 • ubezpieczenie KL i NNW na cały czas trwania wyjazdu (podczas przebywania w górach polisa obejmuje sporty wysokiego ryzyka);
 • pamiątkową koszulkę oraz buff;
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena wyjazdu nie zawiera

 • biletu lotniczego z wybranego lotniska do Katmandu i z powrotem;
 • wizy nepalskiej (zakup po przylocie na lotnisku w Katmandu);
 • obiadów i kolacji w Katmandu, dodatkowych posiłków podczas trekkingu;
 • napojów butelkowanych, butelkowanej wody mineralnej, a także wrzątku, kawy czy herbaty w lodżach podczas trekkingu;
 • usług tragarza(y). Jeden tragarz niosący do 25kg to koszt 25USD dziennie (cena zawiera utrzymanie oraz ubezpieczenie tragarza);
 • wydatków osobistych (np. dodatkowe posiłki / przekąski / desery, opłaty za ładowanie urządzeń elektronicznych w górach, korzystanie z WIFI, opłaty za fotografowanie, gorący prysznic, pralnia, telefon itp.);
 • zwyczajowo przyjętych obowiązkowych napiwków dla przewodnika nepalskiego;
 • opłat za nadbagaż w samolocie Jomsom – Pokhara;
 • kosztów indywidualnych transferów z lub na lotnisko w Katmandu w przypadku przylotu lub wylotu o innej porze niż większość grupy;

Sprzęt

Nepal to nie tylko cel alpinistów, wspinających się na ośmiotysięczniki lub niższe trudne technicznie szczyty w Himalajach Nepalu. Nepal to także cel dla miłośników trekkingu, pragnących zobaczyć z bliska majestatyczne Himalaje Nepalu. W Nepalu znajduje się wiele tras trekkingowych. Niektóre trekkingi w Nepalu są trudne a nawet niebezpieczne, wymagają przygotowania, posiadania doświadczenia i sprzętu. Inne trekkingi w Himalajach w Nepalu są łatwe i dostępne dla każdej przeciętnie sprawnej i zdrowej osoby. Są w Nepalu trekkingi na obszarach dzikich i niedostępnych, gdzie musimy radzić sobie sami. Są i takie, gdzie często napotykamy wioski, a gościnni mieszkańcy Nepalu służą swoimi usługami jako tragarze, kucharze czy hotelarze.

Fot. Aleksandra Dzik

Fot. Aleksandra Dzik

Wyjazd na trekking w Nepalu trwa na ogół między 2 a 3 tygodnie. Są oczywiście także krótsze trasy trekkingowe w Nepalu. Jednak warto wygospodarować więcej czasu na trekking w Nepalu, ponieważ Himalaje Nepalu to ogromne góry i na dotarcie do ich podnóża, a następnie przemierzenie trasy trekkingu w Nepalu, trzeba na ogół więcej niż 10 dni.

Oprócz samego trekkingu w Nepalu część czasu spędzonego w Nepalu warto poświęcić także na zwiedzanie Nepalu oraz poznawanie kultur i religii Nepalu, jak również na degustowanie smakowitej kuchni nepalskiej. Nepal posiada wiele ciekawych miast i zabytków, którym warto poświęcić uwagę przed lub po trekkingu w Himalajach Nepalu. Warto zwiedzić na pewno stolicę Nepalu Katmandu oraz zrobić zakupy nepalskiego rękodzieła oraz odzieży sportowej w turystyczno-handlowej dzielnicy Kathmandu Thamel. Warto oprócz świątyń i innych zabytków samego Katmandu zwiedzić także inne historyczne miasta, w szczególności nieodległe od Katmandu przepiękne i świetnie zachowane miasto Bhaktapur.

Najbardziej znane są dwie trasy górskie w Nepalu. Jedną z nich jest trekking do bazy pod Mount Everestem w Nepalu i na Kala Patthar w Nepalu.

Trekking pod Mont Everest to nie jedyny sławny trekking w Nepalu. O miano najsławniejszego trekkingu w Nepalu konkuruje z nim trekking dookoła Annapurny w Himalajach Nepalu. Trekking dookoła Annapurny w Nepalu jest obowiązkową pozycją na liście miejsc koniecznych do odwiedzenia na świecie przez turystę górskiego. Trekking dookoła Annapurny w Himalajach Nepalu to jeden z najpopularniejszych, a jednocześnie zarazem najbardziej widokowych trekkingów w Nepalu. Ten trekking w Himalajach jest prosty technicznie. Noclegi i zakwaterowanie zapewniają prowadzone przez mieszkańców Nepalu lokalne hoteliki, zwane lodge’ami.

Fot. Aleksandra Dzik

Fot. Tomasz Chwastek

Trekking dookoła Annapurny w Nepalu dostępny jest nie tylko dla doświadczonych turystów, ale właściwie dla każdej osoby o dobrym zdrowiu i z podstawowym choć doświadczeniem w górach. Podczas tego trekkingu w Himalajach zobaczymy majestatyczne szczyty masywu Annapurny, a także Dhaulagiri w Himalajach w Nepalu. Te widoki z pewnością wynagrodzą trudy wędrówki przez Himalaje podczas trekkingu w Nepalu. Najwyższym, a zarazem najbardziej wyczekiwanym punktem na trasie tego trekkingu w Nepalu, będzie przekroczenie położonej na wysokości 5416 m n.p.m. przełęczy Thorung La w Himalajach Nepalu. Następnie trasa naszego trekkingu w Nepalu sprowadza nas w dół do kolejnych wiosek, aby w Pokharze zamknąć przebytą przez nas podczas trekkingu w Nepalu.

Wyjazd na trekking dookoła Annapurny w Nepalu to nie tylko okazja także szansa zobaczenia Nepalu, wiosek malowniczo wtopionych w zbocza Himalajów, które odwiedzimy podczas naszego trekkingu w Himalajach, czy wielobarwnego i pełnego zgiełku Katmandu, w którym rozpoczniemy i zakończymy nasz trekking w Nepalu. Wyjazd na trekking w Nepalu to również okazja do zanurzenia się w fascynującą rzeczywistość fascynujących i egzotycznych dla nas kultur, religii i tradycji Nepalu, tworzących niezwykłą mozaikę jaką jest społeczeństwo Nepalu.

Fot. Aleksandra Dzik