Trekking dookoła Manaslu

Każdy miłośnik górskich trekkingów z pewnością powinien się wybrać do Nepalu. W Nepalu można zrealizować masę różnych trekkingów w Himalajach. Wiele trekkingów w Nepalu wiedzie u podnóża najwyższych szczytów świata. Chodząc po górach w Nepalu można zobaczyć z bliska ośmiotysięczniki, jak również szczytów niewiele niższych, ale nieraz nawet bardziej imponujących swoim wyglądem.

Najbardziej znanym trekkingiem w Nepalu jest trasa do bazy pod Mount Everestem. Na tym trekkingu nie tylko zobaczymy z bliska położony w Nepalu Mount Everest, najwyższy szczyt świata, lecz również osiągniemy sławny w Nepalu punkt widokowy Kala Patthar, położony na wysokości ponad 5550m n.p.m.

Inny trekking w Nepalu, na który koniecznie należy się kiedyś wybrać, to trekking dookoła Annapurny. Jego trasa okrąża jeden z najpiękniejszych szczytów Nepalu – Annapurnę. Trekking dookoła Annapurny to jeden z najsłynniejszych trekkingów w Nepalu, ale i na całym świecie. Trekking dookoła Annapurny w Nepalu nie jest trudny. Pozwala też nie odczuwać niewygód, gdyż tak samo jak pod Everestem czy na innych trekkingach w Nepalu noclegi zorganizowane są lodżach, czyli wygodnych hotelikach. Zarazem podczas tego trekkingu możemy dostać się na jedną z najwyżej położonych dostępnych dla turystów pieszych przełęczy  w Nepalu – Thorung La, położonej na wysokości prawie 5500 metrów.

Inny interesujący trekking w Nepalu to trekking dookoła Manaslu. Jego trasa jest co najmniej równie bogata w widoki oraz ciekawe spotkania z lokalną kulturą jak dwie poprzednio opisane trasy. Jednocześnie na trekking wokół Manaslu nie ma jeszcze tak dużej mody. Ten trekking w Nepalu dopiero zaczyna stawać się popularny, dzięki czemu nie spotkamy tam tłoku turystów. Ta trasa w Nepalu umożliwia obejście wokół masywu Manaslu, będącego obecnie bardzo popularnym ośmiotysięcznikiem wśród alpinistów.

Opis

O trekking w Nepalu marzy chyba każdy turysta górski. Podczas trekkingu w Nepalu mamy okazję zobaczyć z bliska ośmiotysięczniki Himalajów. Większość spośród najwyższych szczytów świata znajduje się bowiem właśnie w Nepalu.

W Nepalu jest bardzo dużo tras trekkingowych. Wciąć wytyczane są również nowe trekkingi w Nepalu. Jednak wędrowanie po w rzadko uczęszczanych rejonach Nepalu jest trudne i warto je polecić tylko bardzo doświadczonym turystom. Początkujący wędrowcy górscy znajdą dla siebie natomiast wiele innych propozycji jakimi są najpopularniejsze trekkingi Nepalu. Dla osób wędrujących tymi himalajskimi trasami w Nepalu noclegi zapewnią popularne w Nepalu lodże, czyli niewielkie górskie hoteliki. Można także skorzystać z usług tragarzy.

Najsłynniejszym trekkingiem w Nepalu jest trekking do bazy pod Mount Everestem w Nepalu. W ramach tego trekkingu dotrzemy do bazy pod najwyższym szczytem świata, leżącym właśnie w Nepalu. Na tej wycieczce możemy też osiągnąć wysokość ponad 5500 metrów i stanąć na sławnym punkcie widokowym Kala Patthar w Nepalu.

Innym znanym trekkingiem w Nepalu jest trekking dookoła Annapurny. Trasa tego trekkingu okrąża Annapurnę – jeden z najpiękniejszych ośmiotysięczników Nepalu. Wędrując trasą tego trekkingu przejdziemy także wysoko przełęcz Thorung La, położoną na wysokości niemal 5500m n.p.m.

Kolejna niezwykła trasa trekkingowa w Nepalu, którą warto polecić każdemu pasjonatowi gór, to trekking dookoła Manaslu. Obecnie to właśnie Manaslu jest najczęściej wybieranym przez alpinistów ośmiotysięcznikiem jako cel wyprawowy w Nepalu. Natomiast wędrówka wokół tego ośmiotysięcznika w Nepalu jest również niezwykle atrakcyjna dla miłośników wędrówek. Jest tak między innymi dlatego, że trekking ten dopiero zaczyna stawać się popularny pośród turystów przyjeżdżających do Nepalu. Dlatego nie napotkamy na tej trasie tłumów turystów.

Grupa

6-12 osób

Czas

19 dni

Góry

Himalaje

Aktywność

trekking

Zespoły

6-12 osób

Cena

Kraj

Nepal

Poziom

podstawowy

Program wyjazdu

  1. Dzień 1 – wylot z wybranych lotnisk;
  2. Dzień 2 – przylot do Katmandu. Transfer do hotelu ***. Zakwaterowanie w pokojach 2-osobowych. Popołudniowy spacer po Thamelu, turystyczno-handlowej dzielnicy miasta oraz historycznym centrum. Nocleg w hotelu.
  3. Dzień 3 – Spotkanie z przewodnikiem lokalnym, odprawa techniczno-sprzętowa przed trekkingiem. Wyrobienie pozwoleń na trekking wokół Manaslu. Po południu zwiedzanie Katmandu. Nocleg w hotelu.
  4. Dzień 4 – wcześnie rano przejazd z hotelu prywatnym transportem na terminal autobusowy. Ok. 6-7-godzinny przejazd autobusem rejsowym do Soti Khola (700m n.p.m.). Nocleg w lodży w Soti Kohla.
  5. Dzień 5 – pierwszy dzień trekkingu wiedzie lekkimi podejściami I zejściami, bez znacznych przewyższeń. Po przekroczeiu rzeki Budi Gandaki, a następnie wzniesienia z wioskami Almara i Riden Gaun, znów zejdziemy w dolinę rzeki, dochodząc aż do wioski Machha Khola (900m n.p.m.). Nocleg w lodży.
  6. Dzień 6 – około 6-godzinny trekking, najpierw wzdłuż doliny rzeki, mijając po drodze gorące źródło Tatopani, aż do Dovan, miejsca spotkania dwóch rzek. Za Dovan rozpocznie się podejście aż do Jagat (1340m n.p.m.), a otoczenie przyrodnicze nabierze bardziej górskiego charakteru. Nocleg w lodży.
  7. Dzień 7 – tego dnia w ciągu ok. 7 godzin marszu zyskamy ok. 1000 metrów wysokości, dochodząc na koniec do wioski Ngyak (2310m n.p.m.). Tego dnia po raz pierwszy zobaczymy wysokie szczyty Himalajów, m.in. siedmiotysięcznik Shringi Himal. Nocleg w lodży.
  8. Dzień 8 – niezbyt wymagający kilkugodzinny trekking bez znacznych przewyższeń aż do wioski Ghap (2100m n.p.m.) w dolinie rzeki Deng. Osady ludzkie stają się tu rzadsze, za to po drodze mijać będziemy piękne obiekty buddyjskiej sztuki sakralnej: skały z wykutymi mantrami oraz czorteny. Nocleg w lodży w Ghap.
  9. Dzień 9 – ponownie czeka nas dzień intensywnego podejścia: po przekroczeniu rzeki Budhi Gandaki i wędrówce przez wioski otoczone malowniczymi terasami pól przekroczymy kolejną rzekę, Hinan, po czym rozpoczniemy dość wymagające, za to obfitujące w piękne widoki m.in. na szczyty masywu Manaslu podejście aż do wioski Sho. W kolejnej wiosce, Lho (3200m n.p.m.) zatrzymamy się na nocleg w lodży.
  10. Dzień 10 – tego dnia trekking wiedzie wśród wysokogórskiego krajobrazu przez kamienistą morenę lodowca Pungen do wioski Sama, za którą leży buddyjski klasztor Sama Gompa (3500m n.p.m.). Nocleg w lodży przy klasztorze.
  11. Dzień 11 – dzień aklimatyzacyjny – wycieczka po okolicy Sama Gompa. Nocleg w lodży.
  12. Dzień 12 – krótki, ok. 3-4-godzinny trekking do wioski Smado (3875m n.p.m.). Następnie trekking aklimatyzacyjny po okolicy. Nocleg w lodży.
  13. Dzień 13 – malowniczy i widokowy oraz niezbyt męczący trekking doliną rzeki Budhi Gandaki wzdłuż niegdysiejszego szlaku handlowego. Przechodzić będziemy przez przełęcz, z której odbijała trasa do Tybetu, zobaczymy także ruiny dawnego centrum wymiany gospodarczej Larkya Bazaar. Na nocleg dotrzemy do wioski Dharmasala (4450m n.p.m.), gdzie zatrzymamy się w lodży.
  14. Dzień 14 – najpiękniejszy i najbardziej wymagający dzień trekkingu: podejście na przełęcz Larkya La (5215m n.p.m.), skąd podziwiać można szczyty Himlung, Cheo, Kang Kuru oraz Annapurnę II. Następnie zejście do wiosek Bhimphedi i Bhimtang (3590m n.p.m.). Nocleg w lodży.
  15. Dzień 15 – zejście przez ciekawy przyrodniczo i kulturowo teren – wzgórza pocięte terasami pól, lasy o charakterze alpejskim, niżej lasy rododendronów i figowców – do wioski Tilje (2300m n.p.m.). Nocleg w lodży.
  16. Dzień 16 – ostatni, 3-4-godzinny odcinek zejścia do Dharapani. Stamtąd przejazd lokalnym autobusem do Besi Sahar. Nocleg w lodży.
  17. Dzień 17 – przejazd autobusem rejsowym do Katmandu (ok. 6-7 godzin). Następnie przejazd do hotelu, zakwaterowanie. Wieczorem uroczysta kolacja z pokazami tanecznymi kończąca trekking. Nocleg w hotelu.
  18. Dzień 18 – czas wolny w Katmandu, następnie przejazd na lotnisko. Wylot do domów.
  19. Dzień 19 – lot powrotny do domów.

Cena wyjazdu zawiera

  • opiekę 1 lidera BluEmu oraz nepalskiego przewodnika (mówiącego po angielsku) na grupę (do 12 osób);
  • wszystkie wymienione w programie noclegi: 3 noclegi w komfortowym hotelu *** w Katmandu i oraz noclegi w lokalnych gospodach – lodżach podczas wszystkich dni trekkingu;
  • wyżywienie: 2 posiłki dziennie (śniadanie i obiadokolacja – dowolne danie do wyboru z menu w lodżach) podczas wszystkich dni trekkingu, śniadania w Katmandu;
  • wszystkie wymienione w programie transfery lokalne: autobusem rejsowym z Katmandu do Soti Kohla oraz z Besi Sahar do Katmandu, autobusem lokalnym z Dharapani do Besi Sahar, a także prywatnym transportem po Katmandu: z i na lotnisko, na i z terminalu autobusowego);
  • wszelkie dokumenty niezbędne do realizacji trekkingu;
  • udział w pożegnalnej uroczystej kolacji w tradycyjnym nepalskim stylu w Kathmandu (dania kuchni nepalskiej, pokaz folklorystyczny);
  • ubezpieczenie KL i NNW na cały czas trwania wyjazdu (podczas przebywania w górach polisa obejmuje sporty wysokiego ryzyka);
  • pamiątkową koszulkę oraz buff.
  • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena wyjazdu nie zawiera

  • biletu lotniczego z wybranego lotniska do Katmandu i z powrotem;
  • wizy nepalskiej (zakup po przylocie na lotnisku w Katmandu);
  • obiadów i kolacji w Katmandu, dodatkowych posiłków podczas trekkingu;
  • napojów butelkowanych, butelkowanej wody mineralnej, a także wrzątku, kawy czy herbaty w lodżach podczas trekkingu;
  • usług tragarza(y). Jeden tragarz niosący do 25kg to koszt 25USD dziennie (cena zawiera utrzymanie oraz ubezpieczenie tragarza);
  • ewentualnych przejazdów transportem publicznym lub wynajętym po Katmandu podczas zwiedzania miasta, biletów wstępu do zwiedzanych zabytków w Katmandu czy okolicy;
  • wydatków osobistych (np. dodatkowe posiłki / przekąski / desery, opłaty za ładowanie urządzeń elektronicznych w górach, korzystanie z WIFI, opłaty za fotografowanie, gorący prysznic, pralnia, telefon itp.);
  • zwyczajowo przyjętych obowiązkowych napiwków dla przewodnika nepalskiego;
  • kosztów indywidualnych transferów z lub na lotnisko w Katmandu w przypadku przylotu lub wylotu o innej porze niż większość grupy.

Sprzęt

Nepal jest celem nie tylko dla alpinistów, chcących zdobywać ośmiotysięczniki bądź niższe, ale za to nieraz bardzo trudne technicznie szczyty w Himalajach Nepalu. Nepal to również cel dla miłośników wędrówek po górach. Dla każdego kto chciałby zobaczyć z bliska ogromne Himalaje Nepalu. W Nepalu jest dużo tras trekkingowych. Bywają takie trekkingi w Nepalu, które są trudne lub nawet niebezpieczne, a ponadto wymagają przygotowania, posiadania sprzętu i doświadczenia. Ale są i takie trekkingi w Himalajach Nepalu, które nie są trudne i na których poradzi sobie każda zdrowa i przeciętnie sprawna osoba. Istnieją takie trekkingi w Nepalu, które prowadzą przez dzikie tereny, niedostępne góry, w których musimy radzić sobie sami. Ale nie brakuje też takich tras, na których co chwila spotykamy wioski, zaś gościnni mieszkańcy Nepalu oferują swoje usługi jako hotelarze, tragarze, kucharze.

Wyjazd na trekking w Nepalu zajmie nam przeważnie od 2 do 3 tygodni. Można znaleźć oczywiście również krótsze szlaki trekkingowe w Nepalu. Natomiast warto zarezerwować na wycieczkę trekkingową w Nepalu więcej czasu. Himalaje Nepalu są górami ogromnymi. Zatem zarówno dotarcie do ich podnóża, jak i przejście całej trasy trekkingu w Nepalu, wymaga z reguły ponad dziesięciu dni.

Fot. Aleksandra Dzik

Fot. Aleksandra Dzik

Obok trekkingu w Nepalu warto spędzić trochę czasu na zwiedzaniu Nepalu. Warto również skupić się na poznawaniu kultur i religii Nepalu. Polecamy również degustowanie smakowitej kuchni nepalskiej. W Nepalu znajduje się również dużo ciekawych zabytków i miast. Im także warto poświęcić czas przed lub po trekkingu w Himalajach Nepalu. Z pewnością warto zwiedzić Katmandu, stolicę Nepalu, a także zrobić zakupy odzieży sportowej oraz nepalskiego rękodzieła na Thamelu – turystyczno-handlowej dzielnicy Kathmandu. Obok świątyń oraz innych zabytków Katmandu polecamy również zwiedzenie innych historycznych miast, w szczególności nieodległego od Katmandu przepięknego i świetnie zachowanego miasta Bhaktapur.

Obok najbardziej znanych tras górskich w Nepalu takich jak trekking do bazy pod Mount Everestem w Nepalu i na Kala Patthar w Nepalu czy też trekking dookoła Annapurny w Nepalu, warto wymienić jeszcze jeden. Tym razem będzie to mniej uczęszczana trasa trekkingowa w Himalajach Nepalu, choć nie mniej atrakcyjna od trekkingu do bazy pod Mount Everestem  i na Kala Patthar w Himalajach czy też trekkingu dookoła Annapurny w Nepalu. Ta trasa to trekking wokół ośmiotysięcznika w Himalajach Nepalu, który często alpiniści wybierają jako swój pierwszy ośmiotysięcznik. Jest to mianowicie trasa trekkingowa dookoła Manaslu w Nepalu. Ten trekking w Nepalu dopiero zyskuje na popularności, dzięki czemu nie spotkamy tam takich tłumów jak na trekkingu do bazy pod Mount Everestem i na Kala Patthar w Nepalu czy też trekkingu dookoła Annapurny w Himalajach. Trekking dookoła Manaslu w Himalajach Nepalu pozwoli nam zobaczyć nie wyeksploatowaną przez człowieka przyrodę Himalajów Nepalu, a także przeżyć spotkanie z kulturą miejscowych ludów Nepalu nieskażoną jeszcze komercjalizacją.

Fot. Michał Dzik

Fot. Michał Dzik

Trekking dookoła Manaslu w Nepalu jest więc wspaniałą propozycją dla tych spośród miłośników wędrówek górskich, którzy chcieliby ujrzeć i przemierzyć Himalaje Nepalu, ale jednocześnie preferują mniej zatłoczone szlaki i nie chcieliby podczas trekkingu w Nepalu  na każdym kroku spotykać grup turystów. Trasa trekkingu dookoła Manaslu w Nepalu pod względem przyrodniczym, widokowym jak również kulturowym jest nie mniej fascynująca niż najbardziej znane trasy trekkingowe w Himalajach w rejonie Mount Everestu czy też Annapurny. Jednocześnie trasa trekkingu wokół Manaslu wciąż jeszcze nie jest aż tak bardzo popularna jak tamte trasy. Można więc podczas trekkingu dookoła Manaslu w Himalajach Nepalu odetchnąć od zgiełku cywilizacji oraz delektować się nieskażona intensywną działalnością człowieka naturą Himalajów Nepalu. Ponadto wędrując trasą trekkingu dookoła Manaslu w Himalajach Nepalu mamy okazję do poznawania autentycznej kultury lokalnych mieszkańców Himalajów Nepalu w jej autentycznym wydaniu.

Dodatkowym atutem trekkingu dookoła Manaslu w Nepalu jest fakt, iż jest on prosty technicznie, natomiast wyżywienie i noclegi zapewniają lokalne hoteliki – lodge, prowadzone przez mieszkańców Himalajów Nepalu. Z tego powodu ten trekking w Nepalu można polecić nie tylko wytrawnym turystom górskim, ale także każdemu, kto nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do wędrówek górskich i ma już jakiekolwiek doświadczenie trekkingowe.

Wyjazd na trekking dookoła Manaslu w Himalajach Nepalu to nie tylko okazja do przejścia pięknego trekkingu w Nepalu, lecz również szansa zobaczenia Nepalu z jego wioskami malowniczo wtopionymi w zbocza Himalajów, których wiele mijać będziemy na trasie naszego trekkingu w Nepalu. Wreszcie wyjazd na trekking do Nepalu to też okazja zwiedzenia pełnego zgiełku wielobarwnego Katmandu, stolicy Nepalu. Wreszcie wycieczka na trekking do Nepalu może być również szansą zagłębienia się w świat egzotycznych, fascynujących religii, tradycji oraz kultur różnych ludów Nepalu, tworzących niesamowitą mozaikę kulturową, jaką tworzy społeczeństwo Nepalu.

Fot. Aleksandra Dzik